List

حجت‌الاسلام الویری: تاريخ ايران مملو از روابط مسالمت‌آميز پيروان اديان است

پژوهشگر و عضو هيأت علمي دانشگاه باقرالعلوم (ع) گفت: تاریخ اجتماعی ايران مملو از نمونه‌های متعدد از روابط مسالمت‌آميز مسلمانان و مسیحیان و پيروان ديگر اديان است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، حجت‌الاسلام محسن الویری، عضو هيأت علمي دانشگاه باقرالعلوم (ع) در سخنراني خود در پنجمين  دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس، گفت: در کنار همه کوشش‌هایی که امروزه برای شناخت زمینه‌های افراط‌گرایی و رادیکالیسم دینی و مذهبی در جوامع اسلامی و مسیحی صورت می‌گیرد و باید آنها را قدر نهاد، نباید از یاد برد که این مسأله نخستین بار نیست که به عنوان یک مشکل در جوامع بشری رخ می‌دهد و آگاهی از اینکه پیشینیان ما چگونه به این مسأله برخورد کرده‌اند و چه راه‌حل‌هایی برای آن یافته‌اند می‌تواند به عنوان یک منبع مهم شناخت به کار امروز ما بیاید.

وي همچنين با نگاهی کوتاه به مفهوم و ابعاد تاریخ اجتماعی، گفت: تاریخ اجتماعی یکی از رویکردهای نو در تاریخ‌نویسی است که پیدایش آن به عنوان یک زیرشاخه مستقل در مطالعات و پژوهش‌های تاریخی به دهه هفتاد میلادی برمی‌گردد. در نگاهی کلی، تاریخ اجتماعی بر خلاف تاریخ‌نگاری سنتی نگاه خود را از سردمداران جامعه و حاکمان که قهرمانان همیشگی متون تاریخی بوده‌اند به توده‌های مردم منتقل می‌کند و به جای پرداختن به رویدادهای سیاسی و جنگ‌ها، ابعاد مختلف زندگی عامه مردم را موضوع بررسی‌های خود قرار می‌دهد.

الويري افزود: مردم کوچه و بازار به جای پادشاهان و فرماندهان قهرمانان تاریخ اجتماعی هستند و مسايل مختلفی مانند خوراک و پوشاک مردم و وسايل حمل و نقل و آداب و رسوم و همه آنچه به زندگی مردم برمی‌گردد به جای رویدادهای سیاسی و جنگ‌ها موضوع پژوهش تاریخ اجتماعی است.

عضو هيأت علمي دانشگاه باقرالعلوم (ع) درباره تاریخ اجتماعی و مبارزه با افراط‌گرایی دینی نيز گفت: یکی از موضوعاتی که هم به عنوان نمونه‌ای از روابط اجتماعی عامه مردم و هم به عنوان یکی از مسايل تاریخ مذهبی شایسته بررسی است، همزیستی مسلمانان و مسیحیان در کنار هم در جوامع اسلامی است. تاریخ نمونه‌های قابل توجهی از این همزیستی را در دل خود دارد و بررسی آنها می‌تواند نشان دهد که مردم عادی  مسلمان و مسیحی در گذشته‌های دور و نزدیک چگونه در کنار هم زندگی کرده‌اند و مسايل خود را چگونه حل کرده‌اند.

الويري ادامه داد: علت تأکید بر روی آوردن به تاریخ اجتماعی و شناخت دستاوردهای آن برای چگونه فایق آمدن بر افراط‌گرایی مذهبی را می‌توان در قالب برخي از محورها از جمله انتزاعی بودن مباحث نظری و انضمامی و عینی بودن آورده‌های تاریخ اجتماعی، جا به جا کردن نقش مردم و نخبگان و تجربه شده بودن آورده‌های تاریخ اجتماعی، بيان كرد.

وي در بخش ديگري از سخنانش نمونه‌هایی از تاریخ اجتماعی روابط مسلمانان و مسیحیان در ایران را بيان كرد كه به گفته الويري؛ جایگاه ویژه پزشکان مسیحی و یهودی نزد مسلمانان، نذر کردن مسیحیان برای مقدسات مسلمانان به ویژه برای امام حسین (ع)، استخاره گرفتن یهودیان و مسیحیان نزد علمای مسلمان، ساخت بیمارستان از سوی مسیحیان و یهودیان برای مسلمانان، به خاکسپاری یک عالم مسیحی مسلمان شده در یک مسجد، فرهنگ مشترک مسلمانان و مسیحیان در آداب و آیین‌هایی مانند روزه‌داری و به صدا درنیامدن ناقوس کلیسا در ایام عزاداری مسلمانان، از آن جمله‌ها هستند.

بنا بر اعلام اين خبر، پنجمين دور گفت‌وگوي ديني مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و كنفرانس اسقفان سوئيس با عنوان «‌زمینه‌های افراط‌گرایی و رادیکالیسم در جوامع اسلامی و جوامع مسیحی ـ چالش‌ها و راهکارها»، پيش از ظهر امروز (۵ شهريور) به رياست ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با حضور اسقف لوزان، ژنو و فرايبورگ و مسئول گفت‌وگوي بين فرهنگي و بين‌الادياني اين كشور، اروین تانر، دبیرکل کنفرانس اسقفان سوئیس، اعضای کنفرانس اسقفان سوئیس و اندیشمندان مسلمان و مسیحی، آغاز شد.

به نقل از وب‌سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Posts

1 2 3 6
ژوئن 24th, 2023

◾ برگزاری مراسم عزای حسینی از سوی دانشجویان ایرانی در قبرس

انجمن علمی و فرهنگی دانشجویان ایرانی در قبرس از ۱۲ مرداد تا ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ ش. به مدت شش شب […]

ژوئن 1st, 2023

◾ سفر علمی گروه تاریخ دانشگاه باقر العلوم(ع) به اطراف ساوه

روز یکشنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۱ جمعی از اعضای محترم هیأت علمی و همکاران گروه تاریخ دانشگاه باقر العلوم علیه السلام […]

می 19th, 2023

گونه‌شناسی تحليلی گفتار و رفتار نبوی معطوف به امامت امير مؤمنان(ع) در منابع تاريخی و حديثی اهل تسنن

روز چهارشنبه ۲۲ تیر ۱۴۰۱ جلسه دفاع از رساله دکتری آقای علی‌اکبر روستایی دانشجوی ورودی سال ۱۳۹۶ رشته تاریخ اسلام […]

می 19th, 2023

کارکردهای تمدنی زبان عربی در مکتوبات تاریخی عصر ممالیک (۶۴۸ – ۹۲۳ هـ. ق.)

روز دوشنبه ۲۰ تیر ۱۴۰۱ جلسه دفاع از رساله دکتری سرکار خانم شهناز کریم‌زاده در رشته تاریخ اسلام با عنوان”کارکردهای […]

می 19th, 2023

بررسی تاریخی نقش ارتباطی زن در خانواده در سنت و سیره اهل بیت(ع)

صبح روز شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ جلسه دفاع از رساله دکتری سرکار خانم راحله ضائفی در رشته تاریخ اهل بیت […]

می 19th, 2023

نقش زنده نگاه داشتن سنت‌ها در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی

xارائه شده در همایش فرهنگی ادبی روستا از مجموعه برنامه‌های پیشگیری و مقابله با آسیب‌های اجتماعی استان مرکزی ـ مسجد […]

می 10th, 2023

نشست «آشنایی با فرایندهای علمی و آموزشی پایان‌نامه‌نویسی»

🔹 برگزاری نشست “آشنایی با فرایندهای علمی و آموزشی پایان‌نامه‌نویسی” روز  دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱، به همت اداره پژوهش دانشگاه […]

می 10th, 2023

درنگ‌هایی در عرصه دین، فرهنگ و علم برای اصحاب رسانه ملی

ارائه شده در شورای فرهنگی سازمان صدا و سیما ـ ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ بسم الله الرحمن الرحیم وَأَنْزَلْنَا مِنَ السَّمَاءِ […]